انگشت توی بینی ات نکن | بیماری

  No Comments سلامتی

  انگشت کردن در سوراخای دماغ نه فقط بیریخت، بلکه غیربهداشتی و مضره. خیلی از ما این کار رو می کنیم و موقعی که کسی ما رو ببینه معمولا احساس خجالت می کنیم و وقتی که می بینیم بقیه در انظار عمومی این کار رو می کنن، هم اونا رو تقبیح و سرزنش می کنیم، اما با این وجود به چه دلیل تا این حد عمومیه؟

  در سال ۲۰۰۰ دو دکتر متخصص از موسسه ملی بیماریای عصبی و روانی در شهر بنگلور در هند، عزمشونو جزم کردن که در این مورد تحقیق عمیق تری بکنن. اونا به فکر بودن که بیشتر عادتای عمومی در بین خردسالان و نوجوانان گسترده تره و بخاطر این بهتره که بررسیا رو به جای افراد بالغ روی افراد کم سن و سال بکنن و ببینن این عادت در میان اونا چقدر عمومیت داره.

  اونا عزمشونو جزم کردن پرسشنامه های خود رو در کلاسای مدرسه پخش کنن که به احتمال فراوون نتیجه اون به واقعیت نزدیک تر می شد.
  اونا در تحقیقات خود، روی چهار مدرسه در شهر بنگلور تمرکز کردن. یکی از اونا محل تحصیل فرزندان اقشار کم درآمد و فقیر بود. در دو مدرسه دیگه فرزندان طبقه متوسط تحصیل می کردن و در مدرسه چهارم فرزندان اقشار مرفه درس می خوندن.

  محققان در کل تونستن جوابای ۲۰۰ نوجوون رو جمع آوری کنن. تقریبا همه اونا اعتراف کردن که روزانه دست کم چهار بار انگشت توی دماغ خود می کنن. این نکته خیلی تازگی نداشت. اما نکته باحال در اطلاعات جمع آوری شده الگوهای متفاوت این رفتار بود. فقط حدود هفت درصد اعتراف کردن که روزانه بیشتر از ۲۰ بار انگشت توی دماغ خود می کنن. اما تقریبا ۲۰ درصد از جواب دهندگان گفتن که به نظرشون در این مورد یه مشکل جدی دارن.

  بیشتر این نوجوانان گفتن که واسه راحت شدن از حالت خارش در سوراخای بینی و یا تمیز کردن ترشحات بینی دست توی دماغشان می کنن. اما حدود ۱۲ درصد اعتراف کردن که چون احساس خوبی به اونا دست میده این کار رو می کنن.

  در سال ۲۰۰۶ محققان هلندی فهمیدن که احتمال وجود باکتری استافیلوکوک اورئوس در بینی آدمایی که انگشت توی بینی خود می کنن، نسبت به بقیه بیشتره

  اما یه نکته باحال دیگه در این تحقیق این بود که مشخص شد تنها چیزی که وارد بینی اونا می شه انگشتان دست نیس. ۱۳ نفر از دانش آموزان گفتن که واسه خاروندن و یا خارج کردن ترشحات دماغشان از موچین استفاده می کنن و ۹ نفر هم اعتراف کردن که واسه این کار از مداد استفاده می کنن.

  این تحقیق نشون داد که تعلق این نوجوانان به لایه های اجتماعی و اقشار جورواجور روی رفتار اونا تاثیری نداره. اما بین دختران و پسران فرقایی مشاهده شد. درصد پسرانی که این کار رو انجام میدن بیشتر و در مقابل در میان دختران درصدی که فکر می کنن کار ناشایستیه بیشتر بود.

   

  مشکل عضو در اعضای صورت
  باید توجه داشت که انگشت کردن توی بینی یه عادت بی ضرر نیس و در بعضی موارد می تونه به مشکلات جدی منجر شه.

  محققان موسسه ملی بیماریای عصبی و روانی هند با بررسی پرونده های پزشکی موجود در بیمارستانا فهمیدن که در بعضی موارد، آدمایی که عمل جراحی بینی داشتن، با دست کردن داخل بینی، به محل جراحی آسیب زده ان که موجب خونریزی دوباره شده.

  تو یه مورد، یه زن ۵۳ ساله به خاطر عادت شدید به این کار، پرده نازک بین دو سوراخ دماغ خود رو پاره کرده و تا سینوسای دور و بر بینی جلو رفته بود که پزشکان مجبور شدن بینی و ناحیه سینوس اونو جراحی کنن.

  مورد دیگه مرد ۲۹ ساله ای بود که علاوه بر انگشت کردن در بینی، به تریکوتیلومانیا یعنی عادت از ریشه کندن مو هم گرفتار بود. این دو عادت شدید باعث شده بود که اون شدیدا موهای بینی اش رو بکنه.

  خیلی از ما این تصور رو داریم که عادت انگشت کردن در دماغ به احتمال زیاد یه آسیب یا مشکل آسیب شناسی نیس. باحال اینه که جویدن ناخن و یا از ریشه کندن موهای دماغ جزو نمونه های روشن مشکل و وسواس فکری- عملی تلقی می شن. اما انگشت کردن توی دماغ بیشتر اینطور تلقی نمی شه.
  ولی این به اون معنا نیس که این کار به طور کامل بی ضرره.

  در سال ۲۰۰۶ محققان هلندی فهمیدن انگشت کردن توی بینی، به پخش باکتریا در بدن کمک می کنه. اونا در تحقیق خود که روی بیماران یه کلینیک گوش و حلق و بینی انجام شد، به این نتیجه رسیدن که احتمال وجود باکتری استافیلوکوک اورئوس در بینی آدمایی که انگشت توی دماغ خود می کنن، نسبت به بقیه بیشتره.

  با در نظر گرفتن همه این خطرات و با در نظر گرفتن اینکه انگشت کردن توی بینی باعث انزجار دور و بریا می شه به چه دلیل ما هنوز این کار رو می کنیم؟ جواب روشنی به این سئوال وجود نداره.

  واسه کودک توضیح بدین که این کار، عادت تمیزی نیس و باعث زخم و چرک کردن داخل بینی می شه. حتی موجب پخش میکروبا می شه و بقیه رو می کنه

  با این همه باید گفت که جای خوشحالی داره که هنوزم بعضی از محققان به مسائلی مثل انگشت کردن توی بینی و نتیجه های به وجود اومده به وسیله اون توجه می کنن.

  محققان موسسه بیماریای عصبی و روانی هند در سال ۲۰۰۱ به خاطر انجام تحقیق خود در این مورد جایزه ایگ نوبل رو گرفتن، جایزه طنز آمیزی که هر ساله به ده موفقیت برتری اهدا می شه که اول باعث خنده و بعد باعث به فکر فرو رفتن مردم می شن.

   

  ۱۰ راه مقابله با انگشت کردن در بینی به وسیله کودک
  مهم نیس که هر کودکی به چه دلیل این کار رو انجام میده، ولی باید این حرکت هر چی سریع تر متوقف شه، چون این کار باعث پریشونی خاطر می شه و از دید اجتماعی هم قابل پذیرش نیس. ضمن اینکه باعث پراکندگی میکروب به دور و برمیگرده و داخل بینی کودک هم ممکنه زخم شده و عفونت کنه.

  چند روش مقابله با این کار رو میگیم.
  ۱- هر بار که کودک اینجور رفتاری نشون داد به اون دستمال بدین و با آرامش براش توضیح بدین که روش درست واسه خالی کردن بینی، به کار گیری دستماله نه انگشت. این تذکرات رو در صورت نیاز تکرار کنین.

  ۲- اگه انگشت داخل بینی کردن یه عادت جدید در کودکه، احتمال داره چیزی داخل بینی کودک باشه، مانند مخاط اضافی که باعث آزار ایشون می شه. اگه عادتیه که مدت هاست اونو انجام میده، ممکنه ناخودآگاه این کار رو انجام میده. پس هر زمان که انگشت اش رو داخل بینی کرد، اونو متوجه کنین و از اون بخواین دستش رو بشوید.

  ۳- واسه کودک توضیح بدین که این کار، عادت تمیزی نیس و باعث زخم و چرک کردن داخل بینی می شه. حتی موجب پخش میکروبا می شه و بقیه رو می کنه، مثلا اگه کودک دچار سرماخوردگی انگشتش رو داخل بینی فرو ببره، باعث انتقال میکربا به محیط دور و برمیگرده.

   

  ۴- بعضی وقتا کودکان این کار رو واسه مشغولیت انجام میدن و واسه رفع کسلی مرتکب اون می شن. اگه کودک شما زمان زیادی رو بدون حرکت صرف تماشای تلویزیون می کنه، مشغولیت دیگری واسه اون جفت و جور کنین، چون اگه دستان ایشون مشغول باشن کمتر تمایل داره اونا رو داخل بینی اش کنه.

   

  ۵- هیچوقت از کلماتی مشابه «بچه کثیف» و «بی تربیت» موقع انجام این کار استفاده نکنین، این کار فقط موجب احساس نبود پذیرش ایشون از طرف شما می شه و کوچیک ترین اثر تربیتی نداره.

   

  ۶- واقع گرا باشین و قبول کنین برطرف شدن این عادت کودک، به زمان نیاز داره.

   

  ۷- اگه دور و بر بینی کودک خشک شده و هر بار به خاطر کنجکاوی و یا خارش پوست، دور و بر اونو دستکاری می کنه، از کرمای مرطوب کننده استفاده کنین.

   

  ۸- اگه کودک ناخودآگاه اینجور کاری رو انجام میده، با توافق اون نخی به انگشت اشاره اش ببندین تا هر بار به خاطر بیاره که رفتارش پسندیده نیس.

   

  ۹- انگشت داخل بینی کردن اگه به طور تکراری انجام شه و به خصوص اگه همراه با مشکلات دیگری مانند شب ادراری باشه، باید پیگیری جدی تری شه. در این موارد حتما با دکتر مشورت کنین.

   

  ۱۰- اگه همه این راه ها رو امتحان کردین و فایده ای نداشت، این حرکت کودک رو ندیده بگیرین. فقط همیشه مراقب باشین ناخنای کودک کوتاه باشه و تیزیای اونو هم بگیرین. 

  فرآوری: نیره ولدخانی

  بخش سلامت تبیان

  منابع:
  عصر ایران
  همشهری آنلاین- زهره بانی
  سیمرغ

   

  جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *