انگلی ها این مطلب را حتما بخوانند! + عکس | تغذیه سالم

  No Comments سلامتی

  وقتی که انگل وارد بدن می شه، شرایط مناسبی واسه ایجاد عفونت و التهاب در بدن آماده می شه. البته شدت، مدت و مخصوصا محل عفونت به نوع انگل بستگی داره.

  انگل در بدن

  در بیشتر مواقع، انگلا دستگاه گوارش رو محل زندگی خود قرار میدن. پس از یه مدت به محل دیگری رفته و در ناحیه جدید هم منتهی به عفونت می شن.

  این وسط کودکان به دلیل حساسیت بدنی زیاد به عوامل خارجی، سیستم ایمنی ضعیف تر و البته رعایت کم بهداشت، به این انگلا آسیب پذیرتر هستن. از انگلای شایع در کودکان میشه به کرم کدو، کرمک و کرم گرد اشاره کرد.

  ورود انگل به بدن همیشه علائم و نشونه هایی رو داره که این علائم تشخیص مریضی انگلی رو بسیار آسون می کنه.

  ۱- تغییر اشتها

  بی اشتهایی آسیب شایعیه که در صورت وجود نوعای جورواجور انگل در بدن ایجاد می شه. از اونجایی که انگلا در بدن، موادغذایی میزبان رو از اون گرفته و صرف تغذیه خود می کنن، تغییر قابل توجه و البته علامت شدید وجود انگل در بدن تغییرات اشتها و البته بعضی وقتا افزایش اشتها است. با این حال، چیزی که در کودکان شایع تره، کاهش وزن است. همراه با این کاهش اشتها در کودک معمولا سوء جذب مواد غذایی هم هست. مثلا کودکی که عفونت انگلی ژیاردیا داره، مشکل زیادی در جذب چربی داره. پس اسهال این کودک چرب هستش، مدفوعی کف آلود که براق بوده و بوی بسیار بدی داره.

  وقتی که بدن خود رو در خطر وجود انگل می بینه، سیستم ایمنی واسه نابود کردن اون تلاش می کنه. این فعالیت بالا نیازمند مصرف انرژیه و این مصرف بالای انرژی، در آخر فرد رو خسته می کنه

  ۲- تغییر مدفوع

  یکی دیگه از قابل توجه ترین علائم انگل در بچه ها، تغییر در دفعات و البته ظاهر مدفوع کودکه. وقتی مواد زائد واسه دفع به سمت مخرج در روده ها حرکت می کنه، بر سر راه خود کرما و تخمای انگل رو با خود حمل کرده و دفع می کنه. پس این انگلا در مدفوع دیده می شن. پس اسهال، مخصوصا اسهالی که با خون همراه باشه هم علامت شایع از وجود انگله.

  ۳- تهوع

  معمولا همراه اسهال، تهوع هم هست. با این علامته که اطلاع کامل پیدا می کنیم انگلا به داخل دیواره دستگاه گوارش نفوذ کردن. وجود انگلا در دستگاه گوارش مخصوصا در معده و بالای روده می تونه منتهی به تهوع در کودک شه. تهوعی که بیشتر به استفراغ ، درد شکم و ضعف منجر می شه.

  ۴- درد و گرفتگی عضلات شکم

  علامت شایع دیگه از وجود انگلا، مخصوصا انگل مالاریا و کرم گرد، گرفتگی عضلات شکمه. وقتی که لارو انگل به دیواره دستگاه گوارش نفوذ می کنه، می تونه بر انقباض و جنب و جوش عضلات لوله گوارشی و مخصوصا روده تاثیر گذارد. این تاثیر منتهی به انقباضات تکراری و البته شدیدتر می شه. با شدید شدن دفعات و شدت انقباضات، اسپاسم و گرفتگی روده ایجاد می شه. مریض این شرایط رو به صورت درد شکم گزارش می کنه.

  تب کودک

  ۵- تب

  ایجاد تب به دلیل انگل بعید نیس. مثل عفونت ویروسی و باکتریایی، وجود انگل با تاثیر بر سیستم ایمنی و فعال کردن اون منتهی به تب می شه. در واقع این تب به وجود اومده به وسیله تلاش سیستم ایمنی واسه مقابله با انگل وارد شده به بدنه. شدت تب معمولا بستگی شدیدا و نوع درگیری بدن داره و البته بسته به نوع انگل حاضر در بدن، تعریق شبونه و خارش هم ممکنه با تب همراه باشه.

  ۶- خستگی

  وقتی که بدن خود رو در خطر وجود انگل می بینه، سیستم ایمنی واسه نابود کردن اون تلاش می کنه. این فعالیت بالا نیازمند مصرف انرژیه و این مصرف بالای انرژی، در آخر فرد رو خسته می کنه.

  ۷- درد

  بسیاری اوقات، انگل منتهی به درد می شه و این درد می تونه در هر جای بدن احساس شه. این درد معمولا به صورت سردرد خودنمایی می کنه، چراکه بعضی انگلا با تاثیر بر سیستم عصبی مرکزی و مغز، نواحی درد رو فعال کرده و فرد احساس درد و مخصوصا سردرد می کنه. واسه خیلی از افراد هم این درد به صورت درد عضلات بدن خودنمایی می کنه. درد عضلات نشونه خوبی از اینه که انگل وارد گردش خون فرد شده.

  ۸- مشکلات ریوی

  وقتی که انگلا در بدن مریض مهاجرت می کنن، بعضی از اونا در ریه جای می گیرن. ورود این انگلا به اندامای تنفسی می تونه به تنگی نفس، سرفه و خس خس کردن سینه منجر شه.

  .

  منبع :

  جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *